side10
Güvenlik

Şifre seçimi ve Kullanımı

0 99

İnternet ortamın herkesin hesapları mevcuttur.Tabi ki de bu hesaplara girerken şifreler kullanılmaktadır.Peki bu şifreleri seçerken ne kadar güvenli seçiyoruz ? yada şifreleri yazarken ne kadar güvenliğimizi düşünüyoruz.Çoğu kişi basit şifreler seçebiliyor ve bunların çözülme şansı yüzdelik ihtimal ile % 75 ‘tir.Şifre seçiminde ve kullanımında dikkat edilmesi gereken konular üzerinde duracağız ;

* Şifre seçerken harf,sayı ve karakter kullanılmalıdır.Bu şifrenin tahmin edilebilme oranını düşürür.Örneğin; d3n3m3!

*Şifrede ki karakterlerin kombinasyonu farklı olmalıdır.Çünkü art arda kombinasyon değişmesse tahmin edilebilir. Örneğin ; mustafamustafa olmamalıdır.

 *Şifrelerinizde adınız,soyadınız,cep numaranız,doğum tarihinin olmamasına özen göstermeniz lazımdır.Çünkü şifrenize ulaşmak isteyen kişiler önce size Sosyal Mühendislik olarak adlandırılan yollar ile bilgilerinizi alabilir.Ve bu bilgileri şifrelerinizde kullanarak tahmin edebilir.Buna örnek vermek gerekirse Alper86cicek v.b şifrelerin tahmini yapılmaktadır.Örneğin ; alp13dps- gibi şifreler kullanılmalıdır.

*Şifrelerinizi olabildiğince uzun tutmaya çalışın ve farklı karakterler girdiğinizde şifrenin kombinasyonu güçleşecektir.

*Herhangi bir hesapta kullandığınız şifreyi başka hesabınızda da kullanmamaya özen göstermelisiniz.Çünkü aynı şifreyi kullandığınız bir hesap ele geçirilirse diğer hesabınızda ele geçirilmektedir.

*Umuma açık alanlarda kullandığınız ya da ortak olarak kullandığınız bilgisayarlarda hesap girişlerinizde “beni sonra hatırla” seçeneğinin işaretli olmamasına dikkat etmelisiniz.

*Hesaptaki işiniz bittikten sonra direk sayfayı kapatmadan çıkış/logout bölümünü kullanarak çıkış işleminizi gerçekleştirdikten sonra tarayıcınızı kapatabilirsiniz.

*Artık şifrelerinizi girerken sanal klavyeyi tavsiye etmiyorum.Günümüz teknolojisi gün geçtikçe ilerlemektedir.Yazılımcıların yazdığı zararlı yazılım olan Keylogger’ların bir çoğu anlık görüntü olarak sanal klavye den girilen şifreler tespit edilebilmektedir.

*Bilgisayarınıza zararlı yazılım bulaştığı zaman şifreleriniz elden gidebilir.Zararlı yazılım bulaşmış olsa bile şifrelerinizi güvenli bir yerde saklamak ve korumak için ; KeePass ve KeyScrambler programlarını tavsiye ediyorum.

KeePass ile Güvenlik :

Şifreleri profesyonel olarak yönetmek ve kullanmaya yarayan programdır.Her kullanıcı kendine ait bir veritabanı oluşturarak şifre koyar.Tek bir şifre ile tüm şifrelerinize ulaşabilirsiniz.Veritabanına girdiğiniz bilgileri kopyala/yapıştır yaparak hesaplarınıza giriş yapabilirsiniz.Biliyorsunuz ki Keyloggerlar klavyede basılan her tuşu kayıt altına almaktadır ve sanal klavye kullansak bile görüntü alarak şifrelerimizi karşı tarafa yollamaktadır.KeePass programı ile kopyala/yapıştır yaptığınız zaman bu sorun ortadan kalkıyor.Şifrelerinize ulaşmak imkansız oluyor.

Download ; http://keepass.info/download.html

KeyScrambler ;Mozilla Firefox gibi tarayıcılarda eklenti olarak bulunmaktadır.Programın Professional sürümü ile tüm şifreleriniz güvende kalacaktır.

Keylogger gibi zararlı yazılımlara karşı ,ufak ama marifeti büyük bir programdır.Klavye kaydedici zararlı bir yazılım yediğiniz de şifreleriniz karşı tarafa gönderilecektir ama bu program sayesinde yazdığınız her şey KeyScrambler sayesinde şifrelenmektedir ve karşı tarafa şifrelenmiş halini yollamaktadır.Klavyede bastığınız tuş aynı bile olsa farklı bir şekilde şifrelenecektir kısacası girdiğiniz her bilgi kriptolanacaktır.İnternet Explorer ve

Download ; http://www.qfxsoftware.com/Download.htm

About the author / 

Mustafa Kaya

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Haftanın Klibi

KAHRAMANLIK

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Yırtıcılar az yaşar... Uzun sürmez doğanlık...
Her ışığın ardında gizlidir bir karanlık.
Adsız sansız olsa da, en büyük kahramanlık;
Göz kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir.

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Bunun için ölüme bir atılış gerekir.
Atıldıktan sonra bir daha dönmemektir...

Hüseyin Nihal Atsiz

RSS Hacks – Threatpost | The first stop for security news

Türkçe Konuş
Lütfen download yerine indirme kelimesini kullanın.