uydus
Network

Alternatif Projeler – Uydu Haberleşme

0 1064

 

Günümüz  teknoloji dünyasında tüm işletmeler için internet hayati bir zorunluluk hali almıştır. Ticari uygulamaların online çalışması, anlık veriye herzaman  erişme ihtiyacı, internetin ticari alanda ne kadar önemli bir rolü olduğunu göstermektedir.

 

1

 

İnternet bağlantısının olmaması durumda kaybedilecek iş gücü kaybı yüksek maliyetlere ulaşmaktadır. Bu makalemizde uydu üzerinden haberleşme konusuna değinerek internet yedekliliği, noktadan noktaya ve noktadan çok noktaya uydu haberleşmesinde, uydu teknolojilerinden nasıl yararlanabiliriz bu konuyu inceleyeğiz. Makale içerisinde kullanacağımız teknik terimleri önceden açıklamayı uygun görüyorum.

VSAT ( Very Small Apertre Terminal) : Vsat uydu yer istasyonlarına verilen isimdir. Vsat, son uç noktaya çanak antenler ile konumlandırılır. Vsat merkez yer istasyonu ile (Hub Station) haberleşmeyi sağlamaktadır. Vsat ile veri,ses, görüntü, internet ve intranet v.b iletişimi desteklenmektedir. Anten boyutları 0.9m-2.4m çapları arasındadır.

Hub Station : Vsat üzerinden gelen sinyanleri alıp ileten birimdir. Terminallerin alışını yapan taşıyıcıya “outbound”, terminallerden merkez Hub Station’a çıkan taşıyıcıya inbound (upstream) adı verilmektedir.

SCPC (Single Channel Per Carrier) : İletişim için gerekli olan herbir link için uyduda bir taşıyıcının, yani frekans aralığının tahsis edilmesidir. Böylece hızlı, güvenli ve ölçeklenebilir her türlü link ihtiyacı karşılanabilmektedir. Herhangi bir Hub station olmadan çalışabilir. Özetle uydu üzerinden direk haberleşmeyi sağlayan sistemdir. Vsat’a göre frekans tahsisi olduğu için maliyetli bir çözümdür.

 

Uydu bağlantısına neden ihtiyaç duyabiliriz ?

En önemli neden insanların kontrolü dışında gerçekleşen doğal afetler, savaş v.b karasal hatları (fiber,adsl,gprs,3g,4g v.b) kullanmanın mümkün olamayacağı durumlardır. Uydu üzerinden oluşturulan bağlantıda kesintisiz hizmet almaya devam edilebilmektedir.
İhtiyaç duyabileceğimiz ve projelendirebileceğimiz diğer noktalar, altyapı eksikliği nedeniyle bağlantı problemi yaşanan bölgeler, kritik uygulamalar için karasal hatlara yedeklilik sağlama ihtiyacı(Erp,Crm,IIS v.b), çok şubeli çalışan firmalar (banka-bankamatik, otel, akaryakıt v.b), yurtdışında şubeleri bulunan firmalar, Scada projeleri (Doğalgaz,su,elektrik v.b), kapalı devre bağlantı ihtiyaç durumları (Askeri v.b), Felaket kurtarma (Disaster Recovery) projeleri, yüksel altyapı maliyeti getiren karasal hat bağlantıları, gezer araçlar (otobüs, v.b), alarm ve güvenlik gibi alanlardır.

Uydu iletişiminde hizmette kesintisizlik(Uptime) oranı %99.6-%99.9 gibi oldukça yüksek seviyelerdedir. Şuanki teknolojide 22 Mbps download, 6 Mbps upload hızlarında hizmet verebilmektedir. Uydu bağlantısı Vsat ve SPCP teknolojileriyle sağlanmaktadır.

 

Uydu Topolojileri ve Uygulama Alanları

Topoloji genel itibariyle veri iletiminin nasıl olacağını belirleyen yapıdır. İhtiyaç duyulan bağlantı türüne göre lokasyon, bağlantı şekilleri kullanılacak topoloji türünü belirlemektedir.

 

Noktadan Noktaya VSAT (Point to Point) Bağlantı

Uydu üzerinden iki konum arasında (kara, hava yada su üzerinde), doğrudan doğruya, bir noktadan diğer noktaya dijital sinyanllerin esnek iletimine olanak tanır. İletim uydu üzerinden tek frekans(broadcast) yada iki frekans üzerinden (interactive) gerçekleştirilir. Frekansın biri uplink, diğeri downlik için kullanılır. Aşağıdaki çizimde A ve B noktaları uydu üzerinden uplink ve downlink izlenmektedir. Genellikle şube yapılarında yada felaketten kurtarma (disaster recovery) senoryolarında kullanılmaktadır.

2

 

Uygulama Senaryosu ;

3

 

Noktadan Çok Noktaya VSAT (Point to Multipoint)

 

Şubeli lokasyolar için merkez üzerinden diğer şube lokasyonlarına noktadan noktaya bağlantı yada tek yönlü broadcast yayın için kullanılır. İletim hub station üzerinden yapılır. Karasal hat kullanılan lokasyonlar için noktadan noktaya bağlantı yanında internet yedekliliği sağlamak için projelendirilmektedir.

 

Uygulama Senaryosu ;

4

 

Standart Topolojiler (Star, Mesh Topoloji)

 

Mesh Topoloji

Mesh topoloji  üzerinde,  uzak şubeler doğrudan hub station’a gerek duymadan  kendi aralarında iletişime geçebilmektediler. Veri  Hub station üzerinden dolaşmadan geçtiği için bağlantı gecikmesi en aza indirilir, genellikle yüksek kaliteli ses ve video konferans uygulamaları için kullanılmaktadır. Bağlantılar arasında isteklere yanıt vermek için kontrol istasyonu gereklidir. Talep kontrol istasyonundan geçerek node’lar arasında trafiği iletir.

 

5

 

Star Topoloji

Yıldız topolojisi ie uzak şubelerin noktadan noktaya bağlantıları, merkez hub station üzerinden gerçekleşir. Merkez ile bağlantısı karasal ve Vsat ile tamamlanabilir.  Çok sayıda şubesi olan ve merkezle şube arasında yıldız topolojide iletişim altyapısına ihtiyaç duyan şirketler için tasarlanmıştır.

 

6

 

Uydu İnternet

 

7

        Maliyetlerin uygun seviyelerde olmasından dolayı ticari işletmelerin yanısıra, kişisel kullanıcılarda da uydu internet hizmetinden faydalanabilme olanakları oluşmuştur. Enerji sağlanabilen her lokasyondan karasal hatlara ihtiyaç duymadan internet erişimi edinilebilmektedir. Uydu internet günümüzde Adsl ve Vdsl gibi karasal internet hatlarından performans olarak öndedir. İhtiyacınız olan çanak anten ve bir adet router’den ibarettir.

 

Yönlendiriciler (Router) ;

Kurumsal ölçekte Cisco 2800 ve 3800 Serisi Integrated Services Routers ve Cisco 2600XM, 2691, ve 3700 serisi Access Router’lar üzerine takılabilen IP Vsat modüller ile sonlandırılabilmektedir.

 

8

 

Örnek uygulama şekli aşağıdaki gibidir;

 

9

 

Bireysel yönlendiriciler indoor ve outdoor şeklinde bulunmaktadır.

10

11

 

 Firmalara Göre Örnek Uydu Kapsama Alanları

Fikir edinebilmesi açısından bazı uydu kaplam alanlarını paylaşmayı uygun görüyorum.

12

13

14

 

Uydu internet bağlantı hız testleri ;

15

 

16

 

Fikir edinilmesi açısından Bireysel  örnek Fiyat Listesi ;

 

fiyat

 

Olumsuz Yönleri

Uydu bağlantıları ile uzun bir mesafede radyo dalgalarının iletilmesiyle saniyenin üçte birine kadar gecikme yaşanmaktadır (300-400ms). Hızlı tıklama gerektiren oyun v.b uygulamalar kullanmak uydu bağlantısında uygun olmayacaktır. Birden fazla hop noktası projelendirilmesi durumunda gecikme süresi uzaması muhtemeldir.

 

Genel itibariyle projelerimizde bize alternatif sağlaması açısından yararlı olabileceğini düşünüyorum,

Faydalı olması dileklerimle…

About the author / 

Mustafa Kaya

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Haftanın Klibi

BEN ANADOLU’YUM – HACI GÜRHAN

Bir yanımdan şafak sökerken bir baştan bir başa,
Her gün selam veriyor güneş kurda kuşa.
Dört mevsim bir yaşarım, yok cihanda böyle eş, akşam sefasından ufuklardan batıyor Güneş.
İşte ben Anadolu'yum, yiğidim çatıktır kaşım,
Bir babanın öz oğluyum, yedi kardaşım.
Yedi oğlum var biri Aras'tır, bir ucunda serhat,
Bir kızım var Dicle'dir, bir oğlum var Fırat, İki ikizim var Seyhan, Ceyhan kıskançlık verirler yada,
Her nesneye can verilir, yeşil Çukurova'da.
Bir oğlum var, uzun boyludur rengi kızıl ya,
Bir kızım vardır, kaşları hilaldir adı Sakarya.
İşte benim ben, ben Anadolu'yum.
Ben Türküm, Kürdüm, Zazayım, Lazım, Çerkezim, Dadaşım
Dedik ya bir babanın öz oğluyum, yedi kardaşım
Ben Karadeniz'de Lazım Hazar denizinde Ahbazım,
Bir elimde kemençe bir elimde sazım.
İşte benim ben, ben Anadolu'yum.
Ağrı Dağında güvercinim.
Bitlis'te Ahlat, Van'da Gevaş'ım
Ben Bingöl dağların da çobanım, Muş ile kardaşım.
Hakkâri'de Ahmed-i Hani, Feqiye Teyran'a kuşum,
Ben Cizre yollarında Mem-u Zin ile yoldaşım.
Batman da petrol, Diyarbakır ovasında pamuk, Melik Ahmet dükkanında kumaşım.
Siirt'te Koçero, Mardin'de Süryani Antep'te Şahin, Urfa'da Halil-ul Rahman sofrasında aşım.
Ben Erzincan'da Terzi Baba Elâzığ'da Gagoşum.
Ben Munzur'da Alevi, Sivas'ta Kızılbaşım.
İşte benim ben, ben Anadolu'yum.
Ben Hatay da Arap'ım Habib-i Neccar'a yandaşım,
Ben Malatya, Adıyaman, ben Maraş'ım,
Ben Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale, eğilmez başım.
Ben Yozgat, Tokat, Ankara vatan duvarında taşım.
Adana, Antalya, İzmir, Bursa'dan hoşum,
Sakarya, İzmit, İstanbul aşkıylan sarhoşum,
Egede efe Trakya'da Roman Marmara'da Mamoş'um,
Ben Yurtta Sulh Cihanda Barışım,
Ben Kur'an-ı Kerim in ışığında çağdaşım,
Ben Anadolu erenleri Mevlana, Yunus, Hacı Bektaş'ım
Ey sevgili kendine gel ,sen bensin ben sizim.
Çanakkale'de yatan binlerce kefensizim.
Beni benden ayırmak ne mümkün, aynı bedenim, aynı kemiğim, aynı tırnağım, aynı dişim.
Ben anayım, ben babayım, ben dayı, yeğenim, ben eşim.
Ya Rabbi sana arzu niyazım var ayırma beni haktan.
Ya rab koru beni düşmanlardan dış mihraklardan.
Otuz beş yıldır ne baharım var ne yazım, mevsimde kışım.
Ben üzgünüm, ben kırgınım, ben ağlayan gözlerde yaşım.
Ben Gürhan'ım, garip ozanım, bu topraklarda vatandaşım.

RSS Threatpost | The first stop for security news

Türkçe Konuş
Lütfen nick name yerine rumuz kelimesini kullanın.