dd
Genel

Wi-Fi Gidiyor, Lifi Teknolojisi Geliyor!

0 263

Teknoloji, günümüzde son hızıyla gelişmelerini sürdürmeye devam ediyor. Her geçen gün artan teknolojik ürünlerin yanı sıra var olan teknolojilerde de yenilikleri boy gösteriyor. Bunların bir örneği de, kablosuz ağ olarak kullandığımız Wi-fi teknolojisi üzerindeki yenilik. Kablolu iletişimde ülkemizde fiber optik alt yapı %100 sağlanamadan LiFi teknolojisi ile kablosuz iletişimde çağ atlayacağız.

Şu anda kullandığımız en yaygın internet kullanım teknoloji olan kablosuz internet, yani Wi-Fi; radyo dalgaları şeklinde sinyal dağıtıyor. LiFi teknolojisi ise bunun yerine veri alışverişlerini daha hızlı ve güvenli şekilde taşıyabilecek olan ışıktan faydalanacak. 2012′de ilk olarak Las Vegas’ta gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Etkinliği’nde kamuoyuna tanılan bu yeni teknoloji ile artık ışık hızında internet erişimi sağlanabilecek.

li-fi

İlanından sonra büyük beklenti uyandıran bu teknoloji ile ilgili yapılan son deneylerde elde edilen verilere baktığımızda bu yenilik kullanıldığında saniyede 3 Gbps veri alışverişi gerçekleştirilebilecek. Almanya’daki Fraunhofer Henrich Hertz Enstitüsü araştırmacıları tarafından yapılan denemelerde LED lambalar kullanılarak 3 Gbps hızında data alışverişi gerçekleştiği duyuruldu. Şimdiye kadarki en hızlı ve güvenli veri akışı sağlandığı laboratuvarda daha önce yapılmış çalışmalarda 4 metre uzaklıkta 0,5 Gbps, 20 metre uzaklıkta ise 120 Mbps aktarım hızı yakalandı.

Bu deneylerin açık havada yapıldığında en fazla 0,5 Gbps erişim sağlandığı ve dış ortamdaki sinyallerin LiFi sinyallerini olumsuz etkilediği görülüyor. Bu sebeple 3 Gbps hızına erişmek teknik olarak erişmek şimdilik mümkün değil. Ayrıca bu hızı yakalamak için 3 LED lamba kullanıldığı belirtiliyor.

Bu teknolojinin çalışmaları sürdürülürken ülkemizdeki yetersiz fiber-optik alt yapısı göz önüne alındığında tüm evlere gelmeden dünyada kullanılması bekleniyor.

About the author / 

Mustafa Kaya

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Haftanın Klibi

Desem Ki

Desem ki vakitlerden bir Nisan akşamıdır,
Rüzgarların en ferahlatıcısı senden esiyor,
Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini,
Ormanların en kuytusunu sende gezmekteyim,
Senden kopardım çiçeklerin en solmazını,
Toprakların en bereketlisini sende sürdüm,
Senden tattım yemişlerin cümlesini.

Desem ki sen benim için,
Hava kadar lazım,
Ekmek kadar mübarek,
Su gibi aziz bir şeysin;
Nimettensin, nimettensin!

Desem ki...
İnan bana sevgilim inan,
Evimde şenliksin, bahçemde bahar;
Ve soframda en eski şarap.
Ben sende yaşıyorum,
Sen bende hüküm sürmektesin.
Bırak ben söyleyeyim güzelliğini,
Rüzgarlarla, nehirlerle, kuşlarla beraber.
Günlerden sonra bir gün,
Şayet sesimi farkedemezsen,
Rüzgarların, nehirlerin, kuşların sesinden,
Bil ki ölmüşüm.
Fakat yine üzülme, müsterih ol;
Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini,
Ve neden sonra
Tekrar duyduğun gün sesimi gökkubbede,
Hatırla ki mahşer günüdür
Ortalığa düşmüşüm seni arıyorum.

Cahit Sıtkı Tarancı

Türkçe Konuş
Lütfen start yerine başla kelimesini kullanın.